Kryptonite Evolution Series 4 LS – Extra räckvidd, extra trygghet
När du behöver låsa fast både ram och hjul mot ett stadigt föremål – och vill att cykeln ska stå kvar – är Kryptonite Evolution Series 4 LS det smartare valet. Den längre bygeln ger dig mer flexibilitet i vardagen, särskilt i tät stadsmiljö där det kan vara svårt att hitta rätt fästpunkt.
Med 14 mm härdat MAX-Performance-stål och det patenterade Double Deadbolt™-systemet är LS-versionen lika inbrottssäker som originalet, men med större användbarhet. Det här är låset för dig som kräver både styrka och smidighet – till vardagspendling, dyr elcykel eller citycruiser.
Kryptonite Evolution Series 4 LS – Bygellås med extra räckvidd och högsta säkerhet
Säkra din cykel med Kryptonite Evolution Series 4 LS. Extra lång låsbygel, LED-nyckel och godkänd av försäkringsbolag.
Teknisk specifikation
-
Mått: 10.2 x 29.2 cm
-
Vikt: ca 1,76 kg
-
Nycklar: 3 st (inklusive LED-nyckel)
-
Material: Härdat stål
-
Låssystem: Double Deadbolt™
-
Kompatibel med: Kryptonite LED-lampa & nyckelservice
-
Säkerhetsnivå: Hög – särskilt för elcyklar och dyrare modeller
Vanliga frågor vi får i butiken
Vad betyder "LS"?
LS står för Long Shackle – det innebär att bygellåset är längre än standardversionen. Det ger dig mer räckvidd att låsa fast både ram och hjul mot större föremål.
Är det tyngre än vanliga Evolution Series 4?
Ja, något tyngre – men skillnaden är marginell (ca 170 gram) och den extra längden gör låset mycket mer användbart.
Passar det till elcykel?
Absolut. Det här är ett av våra mest rekommenderade lås till elcyklar, både för säkerheten och flexibiliteten.