- -170,00 kr
Dubbdäck Schwalbe Winter 35-622 (700 x 35C / 28 x 1.35) 120 dubbar
Winter är det mest prisvärda dubbdäcket för cyklar på marknaden.
Winter har inte bara lätta och starka metalldubbar – utan även en vinteranpassad gummiblandning som håller sig mjuk även i kylan och därmed ger avsevärt högre grepp på is och snö än vanligt gummi.
Detta dubbdäck har lite färre dubbar än Marathon Winter Plus och lämpar sig därför extra väl för varierande underlag. Du får ett något lättare däck med bibehållet grepp på snö och vinterväglag. På kall asfalt är det här däcket väldigt bra, och eftersom det har en mjukare gummiblandning än vanliga sommardäck har du högre friktion mot vinterväglag när det är kallare väderlek.
Schwalbe Winter i den här dimension (35-622) passar utmärkt för för dig som har bredder mellan 35 och 40 mm på dina sommardäck.
Hur du köper du dubbdäck ännu billigare av oss?
Du sparar extra mycket med moms rabatten... När du väljer att komma in och köpa dubbdäcken direkt i vår stora fysiska butik på Sankt Paulsgatan 43 i Stockholm och samtidigt lämna in cykeln och betalar för montering i vår egna cykelverkstad - Då får du 6% moms på både däcken och arbetskostnaden istället för 25% moms när du handlar däcken lokalt över disk eller online i webshop.